Rozwód to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, zarówno emocjonalnych, jak i prawnych, z jakimi mogą zmierzyć się małżonkowie. W polskim prawie rozwód może nastąpić zarówno bez orzekania o winie, jak i z winy jednego z małżonków.
Czym jest rozwód z winy jednego małżonka?
Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków oznacza, że sąd ustala, iż to jeden z małżonków ponosi odpowiedzialność za rozkład pożycia małżeńskiego.
Aby sąd orzekł rozwód z winy jednego małżonka, strona występująca z takim wnioskiem musi wykazać, że to jej partner jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa. Nie jest to łatwe, bowiem wina w polskim prawie nie jest „stopniowalna”, co oznacza, że sąd jednego z małżonków musi uznać za całkowicie właściwie spełniającego obowiązki małżeńskie.
Procedura rozwodu z winy
Sama procedura rozwodowa jest podobna zarówno przy orzekaniu winy, jak i wówczas gdy jej nie żądamy. Postępowanie rozwodowe obejmujące ustalenie winy rozkładu pożycia zajmuje zazwyczaj więcej czasu, konieczne są przesłuchania świadków itp., choć nie zawsze jest to regułą – o czym poniżej.
Konsekwencje rozwodu z winy
- Podział majątku: W przypadku rozwodu z winy jednego z małżonków, podział majątku wspólnego jest przeprowadzany standardowo, ale w niektórych sytuacjach sąd może uwzględnić winę przy podziale majątku. Jeśli zachowanie jednego z małżonków miało negatywny wpływ na sytuację finansową drugiej strony, sąd może zdecydować o bardziej korzystnym podziale.
- Alimenty: W sytuacji rozwodu z winy jednego małżonka, sąd może orzec alimenty na rzecz strony niewinnej, zwłaszcza jeśli ta znajduje się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej.
- Wpływ na dzieci: Jeśli małżonkowie mają wspólne dzieci, rozwód z winy jednego z rodziców może wpływać na ustalenie zasad opieki nad dziećmi oraz na sposób kontaktów z nimi, ale jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Sąd zawsze kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, co może wpłynąć na decyzje dotyczące władzy rodzicielskiej czy kontaktów z rodzicem, który został uznany za winnego rozpadu małżeństwa. Nie zawsze wina w rozkładzie pożycia oznacza, że małżonek niewłaściwie zachowuje się wobec dzieci – kwestie te trzeba od siebie odróżnić.
Kiedy warto rozważyć rozwód z winy?
Decyzja o rozwodzie z orzeczeniem o winie może wynikać z chęci uzyskania wyższych alimentów, lepszego podziału majątku lub udowodnienia, że to drugi małżonek ponosi odpowiedzialność za niepowodzenie małżeństwa. Jednak warto pamiętać, że postępowanie sądowe w takim przypadku może być długie i emocjonalnie obciążające.
W naszej praktyce zawodowej często informujemy klientów, że rozwód z winy będzie dla nich trudnym i obciążającym wyzwaniem. Jeśli jednak klient podejmie taką decyzję świadomie, wspieramy go na każdym etapie. W ostatnich miesiącach zakończyliśmy kilkuletni proces rozwodowy, w którym prawomocnie orzeczono wyłączną winę męża, pomimo iż przyczyna rozpadu pożycia nie była oczywista. W tym samym tygodniu sąd orzekł również rozwód w sprawie, która zajęła jedynie dwie rozprawy i także uznał winę wyłączną jednego z małżonków.
Jak widać więc sytuacje te są różnorodne i dopiero po konsultacji prawnik jest w stanie poinformować, jak w jego ocenie postępowanie będzie wyglądało.
Podsumowanie
Rozwód z winy jednego małżonka jest procedurą, która wymaga nie tylko zgromadzenia odpowiednich dowodów, ale także dokładnego przemyślenia konsekwencji prawnych. Choć może wiązać się z korzyściami, takimi jak alimenty czy korzystniejszy podział majątku, warto mieć świadomość, że proces ten może być czasochłonny i emocjonalnie wyczerpujący. Pomoc doświadczonego prawnika pozwoli przejść przez ten trudny okres w sposób jak najbardziej korzystny i bezpieczny.